RSS

Bahane: Kelimelerin yalın hali

06 Mar

Dürüst olabileceğin tek haldir bahaneler uydurmak. Aksi halde mümkün olan bir hal değildir dürüstlük. Neyi neden yapmadığın, neyi neden yaptığını maskeli olarak anlatır karşı tarafa. Ne de olsa herkes aslında ne yaptığını bilirken senin yapmadığını söylediğin haldir bahaneler. Sözleri olmayan bir anlaşma gibidir. Bütün herkes bilir, herkes en azından bir tanesini bekler ve asla onlarsız yaşanmaz. 


İnandırıcıları vardır, sudan sebepleri olanlar vardır. Şaşırtıcı olanları vardır yok artık cümleleri kurdurtanı vardır, makul karşılananı vardır. Kimi zaman en azından bir şey söylemiş olmak için söyleneni vardır. Kimi zaman en azından bir şey duymak için bekleneni vardır. Elinin kolunun bağlı olduğunu söylemenin ve buna karşı tarafın inanmasını beklemenin halidir bahaneler. 
Mesela bizler hepimiz şayet bir tanrı varsa onun bahanesi olabilecek kadar fazlayız. Bir ikimizle baş edebilir ama hepimizin aynı anda dua ettiğini düşündüğünüzde sistem çökme ihtimali yüksektir. Bu nedenle duyulamayan dualardan ve beddualardan diğerlerinin duaları sorumludur, tanrı değil. Yani insanların üremesinden şikâyetçi değilse tanrı bu sadece bahane sayısının gün geçtikçe artmasından ve inandırıcılığının bu nedenle artmasındandır.


Korkuların ve isteklerin, günahların ve sevapların konuşmanın ve susmanın, iyinin ve kötünün maskesidir onlar. Neresinden bakarsanız bakın gerçekliğinize en yakın hallerdir. Bir şeyi yapmak istemediğinizi söylemenin kibar yoludur. Aslında asla söyleyemeyeceğiniz sözlerin ağzınızdan çıkabilme şeklidir. 


Masumdur. Yalan değildir. yani çoğunlukla yalan değildir. Toplumdaki herkesin bir bahanesi olduğuna göre normal bir haldir. Yoksa şaşırtıcı bir durum olabilir. Yapmamanın ya da yapmanın açıklaması olmak kelimeler için kolay iş değildir. Çoğunlukla bok çukurunun taşmasın engelleyen arozöz gibidir bahaneler. Onlar olmasa hayatı düzene koymak da her işe yetişebilmek de disiplin sahibi değilken başka türlü mümkün değildir. 


Nendir. Tanrıdır. Yaşamdır ve ölümdür bahaneler. Kendileri kadar işlevsel olan cümlelerin tasvirinin olmaması işlevlerinin sayılamaması ancak örnek üzerinden anlatılabilmesi bu yüzdendir. 
Kimi zaman gözlerini gözlerinden çektiğin kişinin gözleri ile ağzı arasında itiraf edemediğin çirkin bir sivilcenin masumca inkâr edilişidir bahaneler. Çalan cep telefonu ya da çalamayan cep telefonu gibidir. Biraz acımasızca bir acıma halidir. 


Sırtından bıçaklar, işi yarı yolda bıraktırır. Korkutur ve aynı zamanda korkusuzluk aşılatır. Gücün kelimelere devşirilmiş halidir. Ve çoğunlukla zamanı böler kendi içinde bölümlere. Yine de en çok istenilen ve en çok istenilmeyen şey olmayı başarır kendi içinde. Tutarlı bir duruşu vardır. Takdire şayandır. Herkes öyle ya da böyle bir kere kullanır ve tadını alan asla bırakmaz yakasını. 
Tembelliğin ve ucuzluğun basit bir halidir ve bence en çok bu yüzden sevimli bir köpek yavrusu gibidir.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: