RSS

Bir yudum antiemperyalizm

06 Mar

Evet, gelelim Körfez Savaşından bir kaç yıl sonraya, hatta mümkünse bir taraftan yakın tarihin Irak savaşını hatırlamaya. Sömürü düzeninde topraklarında bir şey kalmamışsa, duyguları sömürmeye devam edebilir Kapitalizm ve onun büyük icadı televizyon. Baksanıza devşirilmiş ve “engelli” doğmuş çocukları evlat edinip büyüten yüce gönüllü Anglosakson kadını profiline…

 

Hikâyesi yüz milyon dolarlık gişe yapar. Ya da dünya ekonomik krizdeyken reklam gelirleri en azından bir yüz milyonu bulur. Duygu sömür, insanı ve insanlığı şuursuzca harca ve bunun içini yeni bir etik düzen yarat. Adına cesaret ve başarı öyküsü de. Çok acınası durumda insanlık ve duyguları…

 

Ne kadar kolay herkesi ve her şeyi sömürmeye başladık. Sanan var mı ki biri sırf engelli diye “Popstar” olabilir. Biz deki Serkan Çekül’ün esamisi okundu mu? Bunca zaman verilen gaziler içinde sesi güzel olan mı çıkmadı? Soruları da cevapları da görmezden gelince ben de evet demek istiyorum, söylenen şarkının sözlerine. Başka bir dünya mümkün diye haykırmak istiyorum ama bu gerçeği değiştirmez.

 

Başka bir dünyadan yeni bir kapitalizm türü anladığımız sürece başka bir dünya mümkün değil. Kapitalizmin değerleri tüketen yok eden yüzünün ortada olmadığı bir dünya mümkün. Nasıl kurulur emin değilim, nasıl çıkar odakları kabul eder bilmiyorum ama mümkün! Değilse zaten yaşamanın ve umut etmenin bir anlamı yok demektir!

 

Türkiye’den Serkan Çekül yurt dışından tonlarca örnek sayabilirim. Siz yerli örnekleri sevmeyen sanat sevicileri için önerim ise Forrest Gump filmini hatırlamaları. Vietnam’da gazi düşen bir askerin istiridye avcısı olabilmek için ihtiyaç duyduklarına bir bakın. Herkes gerçekten şanslı mı? Yoksa insanın acımasızlığı ve vurdumduymazlığı, ikiyüzlülüğü çoktan “Sakatlanan hayvan avdır” cümlesinin kendi türümüzdeki karşılığı haline geldi mi?

 

Sorular sormak ve cevapları istediğim gibi verme kolaylığına kaçmada, cevapları size bırakmayı tercih ediyorum. Benim için başka bir düzenin kurulması gerektiği Avrupa ve Arap dünyasındaki bahar algısının farklığı kadar aleni. Herkesin aynı şeyi istediği bir dünyayı elbette istemem ama herkesin temel problemi aynı ise, iktidar ve para ilişkisi birine demokrasi diğerine ferah isteği olarak yansıyorsa, ortak aklın bu sistemi değiştirmesi, insan öğütmek yerine, insana değer veren bir başka düzene evirilmesi gerekiyor. Yoksa başka bir dünya ancak insansız mümkün görünüyor.

 

 

 

Reklamlar
 

Yorumlar kapalı.

 
%d blogcu bunu beğendi: