RSS

Orta Doğu…

06 Mar

Her sabah uyandığında içindeki umudu kaybetmeden yataktan kalkıp her gün aynı gerçekle karşılaşıp bunu kabullenen ve değiştirmek için hiçbir şey yapmayan adama bu dünyada “Orta Doğulu” diyorlar.  Yaşadığı yer neresi olursa olsun bir “Orta Doğulu” her gün ölümle iç içe yaşamaya, pişman olmamaya, kendi ikiyüzlü ahlaki çöküşünün nedenini “Batı”ya yaftalamaya meyillidir. Böyle söyleyince eminim ki “Batı” ağzıyla konuştuğumu, onların değer yargılarıyla hareket ettiğimi söyleyenler olacaktır. Hatta bu durumu içselleştirerek kendi yargım sanacak kadar kendimin farkında olmadığımı söyleyecek insan sayısının hatırı sayılır olduğunu biliyorum. Yine de hiç kimsenin hatırını önemseyecek değilim.

 

Korkularıyla ya da gerçekleriyle yüzleşmeyen hiç kimse özgür kalamaz. Büyük cümlelerle ahkâm kesmek yerine küçük hayatımdan örneklersem durumu belki daha fazla ete kemiğe bürünebilir anlatmaya çalıştığım.

 

Her sabah devletin garantisinde olan bir işe gidip dört kişilik bir ailenin hesaplanan açlık sınırının altında bir para kazanıyorum ay sonunda. Sadece hafta içi günde sekiz saat çalışıyorum. Bir ayda yaptığım işin toplamı aslında beş günlük dolu dolu bir mesai içinde bitirebilir. Devletin bireyini yarı aç ya da yarı tok da olsa güvence altına alma politikası nedeni ile şişirilmiş kadrolar içinde bu kadar çalışarak her gün kendi içimin boşalmasına tahammül ediyorum. Yaptığım iş genellikle insanların rüyası. “Güvence” burada sihirli kelime bence.

 

Hepimiz bir güvence bekliyoruz çünkü karmakarışık bir gündeme, ikiyüzlü ahlaka o kadar alışığız ki bu güvence ile ancak kendimize güvenli alan yaratabiliyoruz. Devlette tıpkı bireyin yansıması gibi çalışmaya devam ettiğinden en fazla ensestin olduğu ilçeye ülkenin en büyük bölge yatılı okullarını yapıyor mesela. Yani görmezden gelerek her şeyin düzeleceğini sanmak kanımıza girmiş bir mikrop gibi her gün bizi biraz daha fazla zapt ediyor.

 

Orta Doğulu olabilmek için “inkar”, “ “yüzleşmeme” gibi edimleri doğduğunuz andan itibaren hatmetmiş olmanız gerekiyor. Birileri cesaret gösterip saklı kalması gerekeni açığa çıkardığında “hali hazırda ölmüş” olduklarını bilmeniz gerekiyor. Buna rağmen kılınızı kıpırdatmadan yaşamaya devam edip hiçbir şey olmamış gibi bir kurtarıcı beklemeye devam etmeniz gerekiyor. Ancak bu eylemleri bunlarla beraber sayabileceğim yüzlerce ahlaksal ikilemleri görmezden geldiğiniz zaman “Orta Doğulu” oluyorsunuz.

 

Karınızı bir “Batı” ülkesinin askerine bilerek isteyerek peşkeş çekip, bu durumdan maddi ya da mevkisel bir çıkar sağlıyorsunuz. Sonra da o çok yüksek görünen korkutucu ahlaksal ahkâmlar kesiyorsunuz. Zina yasak demenin hemen ardından kardeşinizin 13 yaşındaki kızını kendinize eş ediyorsunuz. Bütün verdiğim örneklerin emin olun ki duygusal mantıkla ya da akılla anlaşılamayacak ama kesinlikle kendi akıllarında rasyonelleşebilecek nedenleri var. İşin acı tarafı ben bu duruma empati yapabilecek ve hatta hak verecek kadar bu duruma maruz kaldım çoktan.

 

Ne istediğimizi söylemenin vakti çoktan geldi sanırım. Biz şehvetin, oburluğun, riyakârlığın ve kibrin içinde tembel bir hayat yaşamaktan başka bir şey anlamıyoruz yerleşik hayattan. Orta Doğulu olmak göçebe olmayı unutamadan yerleşik bir hayata alışamamanın kelime karşılığı aslında. Kendi içindeki savaşları at üstünde cirit oynayan akıncıların, ganimetlere saldıran haramilerin bugün genetik ve sosyal mirasından başka bir şey değil.

 

Bütün bu olan biteni milyonlarca örnekle ya da ciltlerce kitaplarla anlatsam da bir “Batı”lı asla anlayamayacaktır bu kendi içinde kuralları çok önceden belirlenmiş yaşama biçimini. Bir “Orta Doğulu” ise çoktan anlayıp inkâr etmeye başlamıştır ne demek istediğimi.

 

Sen ben gibi Araf’ta yaşayanlara gelince; onlar için eylemlerim sürecek. Sonunda ne olursa olsun kutu açılacak ve kötü söylenecek…

 

 

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: