RSS

Kişisel Beklenti

01 Tem

Bir ülkede iktidar durumundaki bir siyasi partiye mensup herhangi bireyin verdiği beyanatın yalanlanması elbetteki partiye zarar vermez ve muhtemelen kişinin kendisinin problemli olduğu gösterir. Bir ülkede iktidar durumundaki siyasi partiye mensup bireylerin birden fazlasının yalanlanmış bir beyanatı doğruymuş gibi söylemeye devam etmesi o partiye zarar verir ve o partiye duyulan güveni azaltır.

İktidar partilerine duyulan güvenin azalması demokrasisi bizim gibi tepeden inme ülkelerde hükümet /devlet ayrımı yapmaksızın devletin bütün kurumlarına karşı bir güvensizlik olarak ortaya çıkar. Bu noktadan sonra yitirilmiş güveni telafi etmek ve gelen herhangi bir açıklamaya “acaba” demeden yaklaşmak mümkün olmamaktadır. Son günlerde çıkan her haberin doğru olsa bile inandırıcı olmaması işte bu refleksin eseridir.

Bu durumun vahameti açıktır ve güveni kaybedenlerin güveni kazanmak adına atması gereken adım sayısını arttırmaktadır. Bu nedenle düşünürlerin “güven kolay kazanılmayan ve kolay kaybedilendir” cümlesini ne amaçla söylediği umarım anlaşılmıştır. Ben herhangi bir partiye inanmak istemiyorum, partilere inanılmaz. Siyasi görüş inançla tanımlanmaz.

Ben iktidar ve muhalefet partilerine güvenmek istiyorum. İktidar ve muhalefet partilerinin tamamının halka eşit mesafede durduğuna, adil olduğuna, tabanı ve tabanı olmayan vatandaşlara farklı muamele yapmayacağına, herkesin yaşam hakkını tanıdığına ve herkesin fikir özgürlüğüne sahip çıktığına güvenmek istiyorum. Bu güven sağlanamadığı ve bu en demokratik hak sanki “dışarıdan birilerinin oyunu” olarak algılandığı sürece mutsuz, başkasına güveni olmayan bir nesle teslim edilecek gelecek bizi bir adım değil yarım adım bile öteye taşıma gücünü bulamayacaktır.

Değişmesi gereken sadece iktidar partisinin değil mecliste koltuk işgal eden tüm partilerin anlayışıdır. “Bu da halk senden değişim bekliyor ey muhalefet” ya da “halk senden değişim bekliyor ey iktidar” gibi basit söylemlerle topu taca atarak olmaz. Değişim için elini taşın altına koyup çalışarak ve sonrasında  bu iradenin taktirini halka bırakmakla olur. Bir dönemin ünlü sloganı gibi… “az laf çok değişim” ya da ” az müdahale çoklu katılımcı demokrasi.”

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Temmuz 1, 2013 in Günlük Yazılar

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: